HABERLER

Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – Kimya Genel İskonto25.4.2016

Günümüzde bir firma satış işlemlerinde müşterilerine iskonto yapmaktadır. İskonto işlemi firma açısından müşterinin yeniden firma ile irtibat kurması ve kurumsal kimliği açısından önemli bir ayrıntıdır. İskonto işlemi bir çok farklı yöntem ile yapılmaktadır. Kademeli İskonto, Yüzdeli İskonto haricinde ayrıca bir çok firmanın kullanmakta olduğu Genel İskonto indirim işleminin en kolay ve pratik şekli olarak tanımlanabilmektedir. Firmalar iskonto işlemlerini genel olarak kullanmış oldukları ön muhasebe ve muhasebe yazılımlarında yapmaktadırlar. Genel iskonto işlemi fatura içeriğinde yer alan ürünlerin toplam tutarı hesaplandıktan sonra yapılan KDV hariç tutara uygulanan indirim olarak tanımlanmaktadır. Bu indirim işleminden sonra KDV ayrıca hesaplanıp genel toplam hanesine yazılır.

Aymet Yazılım Çözümleri üretimini yapmış olduğu ön muhasebe ve muhasebe programı paketlerinde genel iskonto işlemini pratik ve kullanışlı bir biçimde müşterilerine sunmaktadır. Aymet Kobi, Aymet Ticari Muhasebe, Aymet Genel Muhasebe, Aymet .NET ön muhasebe ve muhasebe program paketlerinde sunulan bu özellik ile ön muhasebe veya muhasebe yetkilisi ürün toplamı üzerinden hem yüzde olarak hem de fiyat olarak genel iskonto indirimi yapabilmektedir. Ön muhasebe veya muhasebe yetkilisinin müşterisine düzenlediği fatura formunda bulunan İndirim % / Tutarı alanına belirteceği birim tutar alanı ile senkron çalışmaktadır. Yani genel iskontonun yapılacağı ilk giriş alanına belirtilecek yüzde birimi otomatik olarak tutar alanına yazılmakta veya tutar alanına girilecek TL iskonto tutarı otomatik olarak yüzde alanına yazılmaktadır. Aymet Yazılım Çözümleri yetkilileri tarafından düzenlenmiş bu özellik ile ön muhasebe veya muhasebe yetkilileri indirim tutarı veya indirim yüzdesini her iki birimde de takip edebilmektedir.

Aymet Yazılım Çözümlerinin bahsetmiş olduğumuz versiyonlarında genel iskonto işlemi ön muhasebe veya muhasebe yetkilileri tarafından tüm fatura formlarında kusursuz çalışabilmektedir. Yetkili bu aşamada alış - satış faturası, hizmet alış - satış faturası, proforma faturası, alış iade – satış iade fatura aşamalarında da genel iskonto işlemini pratik bir şekilde kullanabilmektedir.

Aymet Yazılım Çözümleri tarafından geliştirilen genel iskonto işlemi yazdırılacak fatura aşamasında ayrıca yazdırma formuna tanımlanmakta ve resmi olarak indirim tutarı fatura çıktısında indirim veya iskonto başlığı altında görüntülenebilmektedir.

Bir Önceki Yazımız Olan "Aymet Yazılım Sektörel Çözümler – Teknik Servis- Fatura Tasarımı" Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.